YUKARI
ÇIK

LÖKOSİT SİSTİN DÜZEYİ İÇİN ÖRNEK ALMA ZAMANI

LÖKOSİT SİSTİN DÜZEYİ İÇİN ÖRNEK ALMA NASIL OLMALIDIR?

Bu konuda çok standar bir yaklaşım olduğunu söylemek kolay değil. Takip eden hekimin yaklaşımı önemli. Sistinozis konusunda yurt dışında kurulan bir derneğin, konu ile ilgili yaklaşımını aşağıda özetliyorum.

Lökosit Sistin Düzeyi sabit değil. 

Hem gün içinde, hem de günler arasında bazı değişimler görülebilir.  Bu değişimler yemek zamanı, diyet, büyüme ve enfeksiyonlara bağlı olabilir. 

Sisteamin alındıktan sonra mide ve barsaklardan emilir, ve etki göstermeye başlar.  Hücrelerin içine girip, sistin düzeyini düşürmeye başlar. En büyük düşüş genelde ilacı aldıktan 1-2 saat sonra görülür. Daha sonra yavaşça, ilaç öncesi düzeye çıkar.

Kan örneğini her zaman yaklaşık aynı zamanda , ilaç aldıktan sonra aynı süre geçtikten sonra , günün aynı zamanında ve benzer şartlarda ( yemek vb. ) vermeye dikkat edilmeli. Bu şartları, son ilaç dozunu, son ilaç alım zamanı kayıt edilmeli. 

Peki örnek alımı için en doğru zaman nedir?

En doğru zaman bir sonraki dozu almadan hemen öncesidir. Bu durumda doktorunuz , sistinin en yüksek olduğu düzeyi görebilecektir. 

Lökosit içi sistin testini hangi zaman aralıklarında yaptırmalısınız?

Bu konuda standart bir yaklaşım bulunmamakta. Bazı kaynaklar yılda iki, bazı kaynaklar ise dört ölçümü önermekte. 

Bu zaman aralığı rutin kontroller için geçerli olup, hastalık bulguları, araya giren enfeksiyonlar, doz değişimleri vb. nedenlerle daha sık yapılması da gerekebiliyor. 

 

Biyo Kimya Uzmanı Dr. Murat Öktem

 

 

Eskişehir Web Tasarım