YUKARI
ÇIK

LÖKOSİT SİSTİN DÜZEYİ NASIL ÇALIŞILIR

Biyo Kimya Uzmanı Dr. Murat Öktem Lökosit Sistin Düzeyinin Nasıl Çalışıldığını Bizlerle Paylaştı

Örnek tüp, ön işlem ( Lökositlerin ayrılması), gönderim, saklama

Lökosit içi sistin testini LC-MS/MS (Liquid Chromatography Mass Spectrometry) yöntemi ile Ankara da çalışıyoruz. 

Bu test için kan örneği alındıktan sonra lökositlerinin en kısa sürede ayrılması gerekiyor.  Ön işlemin yapılmaması test sonucunu direkt olarak , değişen ve yüksek oranda etkiliyor. Bu nedenle Ankara dışından direk örnek kabulü yapılmıyor. 

Sonucun etkilenme oranı için literatür bilgisi;

Kanın lökosit ayrımı öncesi ;

24 saat 4 derecede bekletilmesi ile değişim %20,5+/-39,6

24 saat oda sıcaklığında bekletilmesi ile değişim % 72,3+/-18,8

48 saat 4 derecede bekletilmesi ile değişim %23,3+/-66,4

Bizim kendi örneklerimiz ile yaptığımız çalışmalarda da, kanın lökositlerinin ayrılmaması durumunda Lökosit içi sistin düzeyinin belirsiz ancak yüksek oranda etkilendiğini teyit ettik. 

Bunun üzerine Ankara dışındaki hastaların Lökosit içi sistin düzeyi ölçümü için kan göndermesi konusunda neler yapılabileceğini gözden geçirdik. 

Tek makul çözüm, kanın alındıktan sonra lökositinin ayrılması ve dondurularak bize gönderilmesi idi. Dondurulan lökositler uzun süre saklanabiliyor. Bunun için bize kan alımını yapıp, lökositleri ayıracak laboratuvarlar gerekiyordu. Lökositin ayrılması işlemi dört saat süren meşakatli bir iş. 

Öncelikle şubelerimiz ile başladık. İstanbul,  Adana, Mersin şubelerimizi bu konuda eğittik. Hastaları bu merkezlere yönlendirmeye başladık. Daha sonra şubelerimiz olmayan iller  konusunda arayışa girdik. İzmir, Eskişehir, Bursa ve Kayseri de özel laboratuvarlar iletişime geçtik ve bu laboratuvarları eğittik. 

Bu laboratuvarlar aracılığı ile örnek kabulüne de başladık. 

Hasta yakınları bu kurumlarla irtibata geçebilir. 

Örnekler Ankara' ya ulaştıktan sonra, donmuş olarak uygun ortamda saklanıyor. 

Test çalışması 15 günde bir yapılıyor ve yaklaşık üç gün sürüyor. Kan alımı sırasında çift örnek alınmasını, bu örneklerin lökositlerinin ayrı ayrı alınmasını, ayrı tüplerde gönderilmesini istiyoruz. Bu örnekleri de ayrı ayrı çalışmaya alıyoruz. 

Bu sayede hem örnek ayrımı, hem de çalışma konusunda sonucu teyit etmeyi amaçlıyoruz.  

 

Dr. Murat ÖKTEM

Eskişehir Web Tasarım